Gsm & İletişimUncategorized

MHRS İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

MHRS iş başvurusu yaparak masa başı iş sahibi olabilirsiniz. MHRS iş başvurusu öncesinde yazımızı okuyarak bilmeniz gereken tüm bilgileri öğrenin.

MHRS İş Başvurusu Nereden Yapılır?

İŞKUR üzerinden MHRS İş Başvurusu yapılabilir. Resmi web sitesine gidildikten sonra, “Meslek” yazan arama kutucuğuna “Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi” yazılmalıdır. Çıkan sonuçlardan ilkine tıklayarak iş başvurusu işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

182 Çağrı Merkezi Ne İş Yapar?

MHRS ile bilinen 182, sağlık merkezleri için canlı operatörler ile bilgi vermektedir. Bu bilgiler arasında randevular, doktor bilgileri ve hastane ile ilgili sorunlar bulunmaktadır. Ancak en popüler iletişim nedeni randevu almaktır.

182 MHRS Hangi İllerde Var?

Tüm şehirlerde MHRS sistemi bulunmaktadır. Ancak en geniş kapsamlı hizmetlerin bulunduğu şehirlerimiz şunlardır: Ankara, Bingöl, Bitlik, Edirne, Erzurum, Samsun ve Adıyaman. Operatif faaliyetler de yine bu şehirler üzerinden yürütülmektedir.

182 Saat Kaça Kadar Açık?

ALO 182 hattı, haftanın yedi günü ve yirmi dört saati boyunca açıktır. Herhangi bir tatil günü bulunmamaktadır. Zaman zaman yoğunluğa bağlı olarak ulaşım mümkün olmayabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda, birkaç dakika sonra tekrardan arama yapmayı deneyebilirsiniz.

Çağrı Merkezi Çalışanı Ne Kadar Maaş Alır?

Çağrı merkezi çalışanlarının aldığı maaşlar, firma ve sektöre göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca alınan primler, çalışan tecrübesi de maaş konusunda oldukça büyük önem arz etmektedir. Alınan maaş, ortalama olarak 12 bin 430 lira civarındadır.

Çağrı Merkezinde Çalışmak İçin Ne Yapmalıyım?

Çağrı merkezinde çalışmak için spesifik olarak bir üniversite mezunu olmak gerekmiyor. Ancak bir üniversite diplomasına sahip olmanız, üniversitede bu iş kolu ile ilgili herhangi bir ders almış olmanız oldukça önemlidir. Yine bir diğer artı puan ise daha önce katılmış olduğunuz eğitimler ve başarılı referanslardır. İşe alınma şansınızı artıracak olan meslek kolları şunlardır:

  • İletişim
  • İşletme
  • Halkla İlişkiler
  • İktisat

182’de Kaç Kişi Çalışıyor?

2023 yılı itibarıyla ALO 182 hattında toplamda 6 bin kişi çalışmaktadır. Ancak yoğunluğa yetişememeleri gerekçesi ile yeni alımların yapılması da beklenmektedir.

Evden Çağrı Merkezinde Çalışmak Nasıl Oluyor?

Birkaç firma, özellikle de küçük ölçekli şirketler, evden çalışmanıza izin vermektedir. Bu durum, dışarıdan bakıldığında oldukça rahat ve verimli görebilir. Ancak çalışması en az ofis ortamı kadar zorludur.

Çağrı Merkezi Mülakatında Ne Sorarlar?

Çağrı merkezi mülakatlarında sorulan sorular genellikle kalıplaşmıştır ve şu şekildedir:

  • Bir önceki iş yerinizden ayrılma sebebiniz nedir?
  • Geliştirmeniz gereken özellikleriniz nelerdir?
  • Sektördeki gelişmeleri takip ediyor musun? Ettiğin kaynaklar nelerdir?
  • Seni öne çıkaran özelliklerin nelerdir?
  • Seni işe almamız için 3 sebep söyleyebilir misin?
  • Bizimle çalışmak isteme nedenin nedir?

Çağrı Merkezi Elemanı Kaç Saat Çalışır?

Genellikle MHRS iş başvurusu yapan kişilerin mesaileri sabah 9:00’da başlayıp akşam 22:00’da sona ermektedir. Bu iki saatlik zaman dilimdeki boşlukta ise gece vardiyasına geçilir. 22:00 ve 09:00 saatleri arasında gececiler çalışır. Günlük çalışma süresi 11 saattir.

Çağrı Merkezi Eğitimi Kaç Saat Sürer?

MHRS iş başvurusu yapıp onay aldığınızda, çağrı merkezi çalışanı olmak için 544 saatlik bir eğitimi tamamlamanız gerekmektedir. Bu eğitimi tamamladıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış, sertifikanızı alabilirsiniz.

Çağrı Merkezinde Yaş Sınırı Var Mı?

Çağrı merkezi çalışanları için üst yaş sınırı yoktur. Ancak alt yaş sınırı olarak 18 yaşındaki kişiler tercih edilmektedir. Sektör istatistikleri göz önünde bulundurulduğunda kadınlar için 18-24, erkekler için ise 28-35 yaş grubundaki kişiler daha çok tercih edilmektedirler.

Lise Mezunu Çağrı Merkezi Çalışanı Olabilir Mi?

Çağrı merkezi çalışanı olmak için minimum eğitim şartı lisedir. Ancak alımlarda avantajlı olan taraf, üniversite mezunlarıdır. Yine yüksekokul mezunları da MHRS iş başvurusu yapabilirler.

Çağrı Merkezi Çalışanı Nasıl Konuşur?

Bir çağrı merkezi çalışanı, duygularını işinden uzak tutmalıdır. Sinirlenmemeli, gergin bir konuşma ortamı yaratmamalıdır. Akıcı, kibar ve nazik bir şekilde karşısındaki kişiye hitap etmelidir.

Web sitemizin bu yazısında MHRS iş başvurusu ile ilgili bilmeniz gereken bilgileri sizler ile paylaştık. Yorumlar bölümüne göz atarak, daha önce çalışmış ve iş başvurusu yapmış kişilerin deneyimlerini öğrenebilir; merak ettiğiniz soruları sorabilir ve yanıtlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu