Fabrika ve Sanayiler

MKE İş Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

MKE iş başvurusu, özellikle de ülkemizdeki erkeklerin askerlik ilgisi göz önüne alındığında her zaman ilgi odağıdır. Başvuru süreciniz boyunca bilmeniz gereken tüm soruları web sitemizin bu yazısında sizler için derledik.

Anonim şirket olarak da bilinen MKE’nin temelleri Fatih Sultan Mehmet tarafından atılmıştır. Türkiye’nin  en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında her zaman yer sahibi olan Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi, savunma sanayi konusunda ise en büyük 4. Kurum olarak bilinmektedir.

MKE iş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şirkete yapılan iş başvuruları için internet sitesi tercih edilebilmektedir. Yine direkt olarak müdürlükler üzerinden de başvuru sürecinizi geçirebilirsiniz. İlk başvurunuzun onaylanması durumunda, sırası ile yazılı ve sözlü sınavlar sizleri bekliyor olacak.

Sözlü ve yazılı sınavlardan başarı ile geçen adaylar, direkt olarak mülakata ve son tura kalmaya hak kazanacaktır. Bu aşamadan sonra ise MKE iş başvurusu süreciniz başarı ile sonuçlanmış demektir!

MKE İş Başvurusu İle İlgili Sıklıkla Sorulan Sorular

İş başvurusu sürecinde irili ufaklı birçok konu aklınıza takılacak ve merak edeceksiniz. Tek tek her birinin cevabını aramamanız için bilmeniz gereken SSS’leri bu alt başlık altında topladık.

MKE Yazılı Sınavı Ne Zaman?

Makine ve Kimya Endüstrisi Anonim Şirketi MKE İş Başvurusu sürecinde bir de yazılı sınava girmeniz gerekmektedir. Bu yazılı sınav, her yeni yılın son ayında (Aralık) yapılmaktadır. Günü ise seneden seneye göre değişiklik gösterecektir.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Nereye Bağlı?

MKE, İşletmeler Bakanlığına bağlıdır. Kurum merkezi Ankara olarak bilinmektedir. Söz konusu bağlılık, 3460 sayılı kanun ile güvence altına alınmıştır.

MKE Resmi Kurum Mu?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen anonim şirket, MKE, resmi bir devlet kurumu sayılmaktadır. Dolayısı ile burada çalışan kişiler, devlete bağlıdır.

Makine Kimya’yı Kim Aldı?

Makine ve Kimya Endüstrisi kurumu, kimse tarafından satın alınmamıştır. Yalnızca 2021 yılında çıkan yeni kanun ile birlikte, “Anonim Şirket” unvanını kazanmıştır.

MKE’nin Sahibi Kimdir?

Devlete bağlı bir kurum olan MKE’nin sahibi Hazine ve Maliye Bakanlığıdır. Diğer bir deyiş ile sahipliği devlet elindedir.

MKE Kaç Puanla Alıyor?

Sınav kurulu tarafından her sene MKE taban puanları belirlenmektedir. Son teftiş kurulu yönetmeliğine göre 100 üzerinden 65 ve daha üzeri puan olan adaylar; sözlü sınavı başarı ile geçmiş kabul edilmektedir.

MKE Kaç İşçi Var?

İşçi sayısı Makine ve Kimya Endüstrisinde her geçen sene yüzer yüzer artmaktadır. 2017 yılında 2872 kişi çalışırken, günümüzde ise 3500 civarında çalışan olduğu tahmin edilmektedir.

MKE Fabrikaları Nerede?

Anonim şirketinin ülkemizin dört bir yanında fabrika ve işletme müdürlükleri bulunmaktadır. Bunların tamamı ise şu şekildedir:

  • MKE Ağır Silah Fabrikası Müdürlüğü – Kırıkkale
  • MKE Barut Fabrikası Müdürlüğü – Kırıkkale
  • MKE Roket ve Patlayıcı Fabrikası Müdürlüğü – Ankara
  • MKE Çelik ve Pirinç Fabrikası Müdürlüğü – Kırıkkale
  • MKE Çankırı Silah Fabrikası Müdürlüğü – Çankırı
  • MKE Gazi Fişek Fabrikası Müdürlüğü – Ankara
  • MKE Kapsül Fabrikası Müdürlüğü – Ankara
  • MKE Mühimmat Fabrikası Müdürlüğü – Kırıkkale
  • MKE Silah Fabrikası Müdürlüğü – Kırıkkale
  • MKE Geri Dönüşüm İşletmesi Müdürlüğü – Ankara

Web sitemizin bu yazısında MKE iş başvurusu ile ilgili okurlarımız tarafından sıklıkla merak edilen soruları yanıtlandırdık. Yorumlar bölümünden MKE iş başvurusu sürecinde yaşadıklarınızı bizler ile paylaşabilir, diğer iş başvurusu yapan okurlarımızın tecrübelerine kulak kabartabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu